بیو‌فید‌بک و سخت‌افزار‌های متن‌باز (قسمت سوم)

توی بخش اول و دوم در مورد سخت‌افزار متن‌باز نوشتم و چهار سخت‌افزار متن‌باز رو معرفی کردم.  توی این قسمت در مورد یکی از جالبترین مدار‌های متن‌باز می‌نویسم.

OpenEEG این مدار یا سخت‌افزار یکی از قشنگترین و بهترین مدار‌های بازیه که من دیدم (البته از دیدگاه خودم!) برای این که با این دستگاه آشنا بشیم و متوجه بشیم که کار این دستگاه چیه باید با یک سری اطلاعات پزشکی آشنا بشیم.

بیو‌فیدبک: بیو‌فید‌بک یعنی ما با استفاده از یک سری حسگر و سنسور خاص عملکرد بدن رو بسنجیم و بعد با توجه به عملکرد بدن به بیمار یک سری اطلاعات رو بدیم مثلا با استفاده از یک سری سنسور ضربان قلب و دمای بدن رو اندازه بگیریم و در صورتی که ضربان از یک حدی بالاتر بود به بیمار اخطار بدیم. یا به عنوان مثلا دیگه حرکات پا رو در یک بیمار که در حال ارتوپدی هست با استفاده از سنسور زیر‌نظر بگیریم و در صورتی که بیمار حرکات رو اشتباه انجام داد بهش اطلاع بدیم و …. همونطور که می‌بینید دامنه کار بیو‌فید‌بک خیلی وسیع و بازه.

Electroencephalographic biofeedback: خوب همون بیوفیدبک با این تفاوت که اینجا سنسور ما اطلاعات رو از مغز دریافت میکنه یعنی فعالیت الکتریکی مغر رو دریافت میکنه!

neurofeedback یا EEG biofeedback: نئوروفیدبک کاری که اینجا انجام میشه اینه که یک سری سنسور رو به پوست سر متصل میکنیم و فعایت عصبی رو اندازه میگیریم.

البته با توجه به این که من اصلا اطلاعات پزشکی ندارم و از پزشکی هم بدم میاد 🙂 پس این اطلاعات بالا کامل نیست و فقط واسه این نوشتم که بدونیم دستگاه چه کاری انجام میده.

خوب این دستگاه OpenEEG و نرم‌افزارهای همراهش عملکرد neurofeedback  رو برای ما انجام میده  یعنی میاد فعالیت مغز رو با استفاده از سنسور‌هایی که داره حس میکنه و بعد از تجزیه و تحلیل اطلاعات رو به شکلی که برای کاربر قابل فهم باشه در اختیار قرار میده (مثلا نمودار میکشه یا امواج رو به صدا تبدیل میکنه)
خوب جوری که به نظر میاد  دستگاه برای اهداف پزشکی طراحی شده اما همیشه کسانی هستند که خلاقیت به خرج میدن و استفاده‌های دیگه‌ای از این جور دستگاه‌ها میکنن! مثلا با استفاده از این دستگاه بازی ساختن که بعدا برنامه مخصوص این کار رو معرفی میکنم. به نظر من استفاده‌های دیگه‌ای هم میشه از این دستگاه کرد مثلا کنترل کردن با استفاده از امواج مغزی! نظر شما چیه 🙂

این دستگاه و سخت‌افزار با مجوز GPL منتشر میشه و در نتیجه دست شما رو برای تغییر و آزمایش بازه و میتونید دستگاه رو بنا به نیاز تغییر بدید. و نکته جالب قضیه اینه که ساخت این دستگاه کمتر از ۱۰۰ دلار برای شما هزینه داره (البته داخل ایران گرونتر میشه به دلیل افزایش قیمت قطعات و خراب بودن ۹ قطعه از هر ده تا 🙂 ! )
مشابه همین دستگاه توی ایران بین یک‌میلیون تومن تا چند ده میلیون تومن قیمت داره! حالا بگید اپن سورس بده.
تنها موردی که وجود داره و در سایت دستگاه هم روش تاکید شده اینه که این جور دستگاه‌ها یعنی دستگاه‌های پزشکی استانداردهای خاص خودشون رو دارن و فروش این دستگاه‌ها نیاز به کسب مجوزهای خاص داره در نتیجه اگه تصمیم گرفتید دستگاه رو در حجم بالا تولید کنید و بفروشید حتما با یک وکیل تماس بگیرید.

خوب این از سخت‌افزار، اما این دستگاه بدون نرم‌افزاری که کار تجزیه تحلیل رو برای کاربر انجام بده تقریبا بی‌فایده است چون دستگاه فقط اطلاعات خام رو از سنسور‌ها میگیره و این اطلاعات باید تجزیه تحلیل بشه و نتیجه نمایش داده بشه.

خوشبختانه نرم‌افزارهای زیادی برای OpenEEg نوشته شده بعضی از این نرمافزارها اپن‌سورس هستند و بعضی دیگه کد بسته.

نرم‌افزارهای اپن‌سورس:

Neuroserver: برنامه به زبون برنامه‌نویسی C و با مجوز GPL توسعه داده میشه. این برنامه توی سیستم‌عامل‌های لینوکس و ویندوز قابل اجراست. این برنامه در حقیقت یک سروره و کاری که انجام میده اینه که به عنوان یک رابط بین سخت‌افزار و سایر برنامه‌ها عمل میکنه به عنوان مثال میتونه با برنامه‌های BioEra و  BrainBay و EEGMIR کار کنه و اطلاعات رو از سخت‌افزار به این برنامه ها ارسال کنه.

BioEra: این برنامه کاری که انجام میده تجزیه سیگنال‌های دیجیتال یا همون DSP خودمونه. این برنامه  فقط برای OpenEEG و بیوفیدبک ساخته نشده و با استفاده از این برنامه میشه زمین‌لرزه، صوت و خیلی از عوامل دیگه رو تجزیه وتحلیل کرد. این برنامه با استفاده از سرور نئوروسرور که توی قسمت بالا در موردش نوشتم اطلاعات رو از سخت‌افزار OpenEGG دریافت میکنه و بعد از تجزیه و تحلیل خروجی رو به صورت تمودار در اختیار کاربر قرار میده. و بلاخره این برنامه با زبان‌برنامه‌نویسی جاوا و با مجوز GPL  نوشته شده و توی سیستم عامل های لینوکس و ویندوز و مک و هر چیز دیگه‌ای که جاوا روش اجرا بشه قابل نصب و اجراست.

BrainBay: این برنامه اختصاصا برای OpenEEG نوشته شده و البته چند تا سخت‌افزار دیگه رو هم پشتیبانی میکنه. اطلاعات رو از نئوروسرور میگیره و بعد از تجزیه تحلیل بصورت انواع نمودارهای گرافیکی و یا صوتی خروجیش رو در اختیار کاربر قرار میده. برنامه به زیون C++  و با مجوز GPL منتشر میشه ولی متاسفانه و در کمال ناباوری تنها روی سیستم‌عامل ویندوز نصب میشه!

Brainathlon: خوب این برنامه دیگه خیلی معرکه است. یک بازی یا بهتره بگم چند تا بازی که توش به جای دسته گیم یا موس یا کیبرد باید با استفاده از مغزتون بازی کنید. این نرم‌افزار با استفاده از سرور نئورو‌سرور که بالا در موردش نوشتم به سخت‌افزار OpenEEg  متصل میشه و نهایتا با توجه به امواج مغزی بازی رو هدایت میکنه. اینجا میتونید فیلم این بازی رو دانلود کنید. این برنامه یا بازی با زبون برنامه نویسی جاوا بصورت اپن‌سورس نوشته شده و روی هر سیستمی که جاوا داشته باشه اجرا میشه.

Java EEG libraries: کتابخانه جاوا برای EEG که قسمتی از پروژه Brainathlon هست اما شما میتونید بصورت جداگانه توی پروژه‌های خودتون ازش استفاده کنید (قابل توجه برنامه‌نویس‌های جاوا)

ABI BCI software: این هم یک برنامه دیگه برای نمودار کشی و کار با OpenEEg که با زبون سی و بصورت کدباز و فقط برای ویندوز نوشته شده!

BWView: برنامه‌ای برای نمایش امواج مغزی که با زبان برنامه نویسی C و با مجوز GPL و روی سیستم عامل‌های ویندوز و لینوکس قابله نصبه.

EEGMIR: این هم یک برنامه دیگه برای استفاده با OpenEEg که بصورت اپن سورس با زبون سی و برای ویندوز و لینوکس توسعه پیدا میکنه.

به جز این برنامه های کد باز یک سری برنامه کدبسته و چند تایی هم کتابخونه و ابزار داریم که به برنامه نویسها برای توسعه و استفاده از سخت افزار openeeg کمک میکنه.

سخت‌افزار‌های باز‌متن در چند قسمت نوشته شده لیست تمام قسمت‌ها:

سخت‌افزار‌های متن‌باز قسمت اول

سخت‌افزار‌های متن‌باز قسمت دوم

سخت‌افزار‌های باز‌متن قسمت سوم

سخت‌افزارهای بازمتن قسمت چهارم

سخت‌افزارهای بازمتن قسمت پنجم

سخت‌افزارهای متن‌باز قسمت ششم

این نوشته در اپن سورس, تکنولوژی, علم, کامپیوتر, لینوکس ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

6 پاسخ به بیو‌فید‌بک و سخت‌افزار‌های متن‌باز (قسمت سوم)

 1. رادمان می‌گوید:

  این اپن اگ رو که ساختی بیا روی محمود تست کنیم .. بعد دستگات اینقدر بوق و آژیر و سوت بلبلی راه بندازه که بترکه !!! ممکنه برای این کارت هم نوبل پزشکی بگیری …

 2. مهدی می‌گوید:

  رادمان: یاد اودیسه فضایی ۲۰۰۰ افتادم اونجا که میمون‌ها از استخون به عنوان سلاح استفاده میکنن!

 3. رادمان می‌گوید:

  جالبه .. گفتی ادیسه فضایی .. چند وقت پیش برنامه قدیمی ای رو دیدم که با یکی از همون آدم هایی که لباس میمون رو تو ادیسه فضایی رو پوشیده بودن مصاحبه می کرد .. طرف چقدر از حس و کاره سختش تو اون فیلم می گفت .. خلاصه خیلی باحال بود …

 4. مهدی می‌گوید:

  رادمان: ای بابا ما توی ایران این همه بازیگر داریم که به درد این کار میخورن 🙂 احتیاج به حس هم ندارن

 5. باشگاه تشکیلات می‌گوید:

  یکی دیگه از استفاده هاش هم دروغ سنجیه!
  گفتم حالشو ببری.

 6. مهدی می‌گوید:

  بسیار حال داد اتفاقا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *