دسترسی به ویکی‌پدیا با DNS!!

گمان کنم همه با ویکی‌پدیا (دانشنامه آزاد) آشنا هستند. راه‌های متفاوتی برای دست‌یابی و جستجو و دریافت مدخل‌های ویکی پدیا وجود داره. دسترسی مستقیم تحت وب، XMLRPC و انواع راه‌های دیگه. اما نویسنده این سایت روش جالب و تازه‌ای رو به کار برده و مدخل‌های ویکی‌پدیا رو با استفاده از DNS در اختیار قرار داده! اما این روش چه‌جوری کار میکنه و اصلا مزیتش نسبت به سایر روش‌ها چیه.

روش کار استفاده از رکورد TXT توی DNS هست. یعنی کاری که شده اینه که یک NameServer نوشته شده و برای هر مدخل توی ویکی‌پدیا یک رکورد TXT تعریف شده و داخلش خطوط اول همون صفحه رو از توی ویکی‌پدیا قرار داده.

خوب این کار چه فایده‌ای داره: اولین فایده اینه که سرعت دستیابی به مدخل زیاد میشه چرا؟ چون این رکورد‌ها توی اینترنت پخش میشه و تقریبا توی هر DNS ی کش میشه. حتی DNS سرویس‌دهنده شما. در نتیجه به جای اینکه درخواست شما بره به آی‌اس‌پی و از اونجا بره به روتر اول و بعد هم روتر دوم و از اونجا بره ویکی‌پدیا و بعد همین راه رو برگرده (و یا شاید از راه دیگه‌ای) از نزدیکترین DNS server نتیجه برای شما میاد. فایده دوم هم مجددا اینه که سرعت دستیابی به مدخل زیاد میشه. حالا چرا؟ چون هیچ نشست TCP برقرار نمیشه!

حالا بحث اینه که چجوری به این اطلاعات دسترسی پیدا کنیم؟! کافیه یک جستجو (یا کوئری) برای رکورد TXT و روی دامنه wp.dg.cx انجام بدیم.

توی لینوکس راه‌حل‌ها اینهاست

dig +short txt linux.wp.dg.cx

این دستور توی خط فرمان خطوط اول مدخل لینوکس رو توی ویکی‌پدیا چاپ میکنه!

host -t txt linux.wp.dg.cx

این هم همون کاره دستور بالا رو انجام میده! توی دستور‌های بالا به جای linux هر کلمه دیگه رو میتونید بنویسید.

و توی ویندوز هم

start menu>cmd

nslookup -type=TXT linux.wp.dg.cx

اینجا هم به جای لینوکس هر کلمه‌ای که دوست دارید رواستفاده کنید.

این نوشته در اپن سورس, خلاقیت, شبکه, علم, کامپیوتر, لینوکس ارسال و , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *