مناجات دکتر علی شریعتی

متنفرم از دکتر علی شریعتی!
اون قدیم‌ها عاشق شریعتی بودم و هر کتاب شریعتی را ده باز خوندم ، حتی شاید بیشتر. اما تو یک دوره دیدم هر چی می‌کشیم به خاطر افکار شریعتی بوده و بس ، شریعتی نظریه پرداز انقلاب بود…

اما هنوز هم گاهی اوقات بعضی از مناجاتهای شریعتی خوندن داره وشنیدن:

مثل هر آدم ضعیفی که در سختی ها بیش تر به یاد خدا می افتد و در بی کسی بیش تر می فهمد که خدا، تنها کس هر کسی است، خدا را به روشنی و صراحت صبحی که دارد در برابر چشم های منتظرم طلوع می کند، حس می کنم، می بینم، دست های لطیف و حمایت گرش را بر روی شانه هایم لمس می کنم و از این همه لطف و مهر که به این بنده حقیر و بی ارج ارزانی داشته است، غرق هیجان و خجلتم.
خدایا! چندیست که زمان برایم به سختی می گذرد، از همه رنجهایم با غم و اندوه به تو پناه بردم و حال با تمام وجود به تو پناه می برم مرا از رنج چه غم که تو را دارم. مرا همین بس که توفیق یاد تو و همنشینی تو و بندگی تو را یابم.
مهربانم! لحظاتی بود که خنده و گریه را به هم پیوستم… خندان گریستم! لحظاتی که تنهایی بر وجودم چنگ انداخته بود و رنج توان از قدمهایم می گرفت، زمین خوردم، با یادت برخاستم و ادامه دادم! لحظاتی که هیچ پناهی را نمی یافتم و هیچ همراهی نبود، خدایا به تو پناه بردم! لحظاتی که دلم را مملو مهرت و ذهنم را سرشار یادت کردم و آن زمان آرامش یافتم…

این نوشته در اجتماعی, جامعه, سرگرمی, سیاسی, مذهبی, هنری ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

14 پاسخ به مناجات دکتر علی شریعتی

 1. محمد می‌گوید:

  هر چی می‌کشیم!

 2. محسن می‌گوید:

  آخه تو … کی هستی که بخوای روی نوشته های دکتر نظر بدی و ازش ابراز تنفر کنی؟ زی زی گولو؟
  دکتر اگر زنده بود باز هم به مبارزاتش علیه این حکومت ادامه میداد.شاید قویتر.

 3. مهدی می‌گوید:

  محسن: دکتر اگه زنده بود تا ابد به مبارزاتش ادامه میداد. دیکتاتوری بعد از دیکتاتور مبارزه بعد از مبارزه!

 4. نبی می‌گوید:

  مهم نیس چه کسی هستین و با چه سطح فکری ولی قلب هوادارای دکتر رو با حرفاتون به درد اوردین/خدایا عقیده ام را از دست عقده ام مصون دار. عاشقتم دکتر شریعتی

 5. مهدی می‌گوید:

  هوادارهای دکتر بهتره کمی انتقادپذیر باشند!

 6. مریم می‌گوید:

  می دونی دوست عزیز مشکلت چیه؟اونقدر باید پر باشی که وقتی اندیشه یشریعتی یا هر کس دیگه ای رو می خونی یه حالت تحمیلی بهش نگاه نکنی که من حتما باید اینو بپذیرم.در واقع روشنفکر باشی.

 7. artimis می‌گوید:

  سلام.به نظر من باید حرف اول وبلاگتون رو تغییر بدید.ما هیچ وقت در حدی نیستیم که همراه دکتر علی شریعتی باشیم اما اگه فقط بتونیم کمی حرفاشو درک کنیم خیلی کار بزرگی کردیم.دکتر علی شریعتی همیشه قابل ستایشه.

 8. محبوبه می‌گوید:

  دوست عزیز اگه شما از شخص دکتر خوشتون نمیاد بحثش فرق میکنه اما نمیتونید حرف ها و سخنان بر حق ایشونو نادیده بگیرید مهم حرف حقه نه اینکه این حرف از زبان چه کسی بیرون میاد،درد دکتر شریعتی این بود که در بین اون همه آدم تنها بود!!!!!!!!!!!درک سخنان و اندیشه ی دکتر شریعتی بصیرت وبینش قوی می خواد که هرکسی نداره،و اما در جواب آقا مهدی،دوست گرامی فکر میکنم شما معنی انتقاد رو نمیدونید بهتره کمی در این رابطه مطالعه داشته باشید

 9. علی می‌گوید:

  با سلام دوست عزیز اگر نمیدانی بدان دکتر شریعتی از نظر فرهنگی مبارزه میکرد و از نظر سیاسی هم به نهضت ازادی نزدیک بود و خوده ایشان هم یکی از موسسین این نهضت در خارج از ایران بود در حال حاضر اکثر اعضای رده بالای نهضت در زندان به سر میبرند
  و اصلا جمهوری اسلامی به این حذب اجازه فعالیت رسمی نمیدهد
  خداوندا عقیده ام را از دست عقده ام مصون دار

 10. علی توانا می‌گوید:

  سلام دوست عزیز اگر نمیدانید بدانید دکتر شریعتی از نظر فرهنگی مبارزه میکرد و از نظر سیاسی هم به نهضت ازادی نزدیک بود اصلا خوده ایشان یکی از موسسین نهضت در خارج از کشور بود.ودر حال حاضر اکثر اعضای رده بالای نهضت در زندان هستند و اصلا جمهوری اسلامی به نهضت ازادی اجازه فعالیت رسمی نمیدهد.
  خدایا عقیده ام را از دست عقده ام مصون دار.

 11. سودابه می‌گوید:

  با سلام من نمی تونم عقا یدم را به بقیه تحمیل کنم ولی متوجه شدم که دکتر از سر ما زیادی بوده که حتی بعد از گذشت این همه زمان هنوز کسانی هستند که توانایی درکش رو ندارند در همه ی جوامع مشکلاتی هست ولی انصاف نیست که نا بغه هامون رو زیر سوال ببریم اون هم به خاطر اینه که کم آوردیم نتونستیم مسائل مون رو حل کنیم بعد مسئله رو عوض کردیم . حداقل دکتر این شهامت رو داشت که در مقابل ظلم بایستد اما شما که مدعی هستی چرا اقدام نمی کنی ؟

 12. مهدی می‌گوید:

  این تفکر شما دیکتاتور پروره! این که فکر میکنید نوابع رو نباید زیر سئوال برد! من باید حق داشته باشم هر کسی رو در هر جایی زیر سئوال ببرم!
  شریعتی عقاید تندی داشته! این تمام حرفیه که من زدم

 13. shabir Ahmad Atasheen می‌گوید:

  بگذارید هرکسی حرفش را بزند،حدود برای گفتن تعین نکنید. آفتاب را نمیتوان با دو انگشت پنهان کرد. من از افغانستان هستم و از ملیت تاجک،به مشکل بخود جرأت داده ام که خودم را از جملهء شاگردان مرحوم دکتر شریعتی بشمارم.
  باید دانست که هرکسی در گرو عمل خویش است،سرنوشت امروز شما ایرانی ها ، و نظام حاکم در کشور شما نتیجهء افکار و اعمال دکتر شریعتی و امثالهم نیست.او تا دم مرگ در مقابل روحانیت و نمایندگان رسمی دین از یکطرف و از طرف دیگر در برابر آسیمیله ها یا شبه روشنفکران رزمید و از پای ننشست. او هم مرد حرف بود هم مرد عمل. به آنچه که گفت عملکرد و از غل وزنجیر یا حسادت حسودان نهراسید. لطفأ زمانیکه در زیر هوای گرم ایرکندیشن یا باد ملایمی آن در اطاق های مفشن خویش نشسته و جهت رفع خستگی در صفحات انترنت مصروف میشوید،و حتی حاضر نیستید برای شمهء آنچه که دکتر شریعتی میخواست از لیوان آب سرد کنار میزخود منصرف شوید. غیر مسؤلانه اظهار نظر نکنید. اگر به این تقسیم بندی های پلیدی که برمبنای آن خویشاوندان را بیگانه نمایانده و در محدوده های جغرافیایی محصور ساخته اند تکیه کنیم، جدا از سرزمین شریعتی هستم،ولی به او و اندیشه هایش باور دارم و جهان بینی ام متأثر از افکار او است. ولی بخودم اجازه نمیدهم که جلو حرف دیگران را سد کرده و مانع ابراز نظرشان گردم. هرکسی میتواند نقد بزند و آنچه را که در سر میپروراند زیر دانه های کیبورد فشاریده و به صفحهء انترنت بریزد. اما واقعبینانه. هرگاه در لابلای دود و باروت و صدای مهیب انفجار و رگبار گلوله بزرگ میشدید،بهتر و خوبتر به افکار و عقاید مبارزان آزادیخواه پی میبردید

 14. الی می‌گوید:

  سلام دوست عزیز

  از شریعتی متنفری یا از شرایطی که به وجود آمده؟؟

  اینها رو از هم تفکیک کن

  کسانی هستند که روشنفکرانه به فکر به وجود آمدن وضعیت روشن ترند

  میخوان همه چی از قبل بهتر بشه

  چون جای رشد و پیشرفت میبینن

  و شریعتی سردمدار این دسته آدمهاست

   

  عاشقتم شریعتی

  روحت شاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *