rdesktop

برای اتصال از راه دور  به سرورهای با سیستم عامل ویندوز برنامه‌های زیادی در سیستم عامل لینوکس وجود داره. برنامه خط‌فرمانی rdesktop یکی از این برنامه‌هاست.

این برنامه‌ها از پروتکل RDP که بوسیله مایکروسافت ایجاد شده برای ارتباط استفاده می‌کنند. نکته جالب اینجاست که این برنامه به نسبت remote desktop ویندوز پروتکل RDP رو به صورت کاملتر پیاده سازی کرده.

شکل کلی استفاده از این دستور به این صورته

وارد کردن نام کاربری و پسورد توی صفحه لاگین ویندوز کار سختیه مخصوصا اگه کلیپبرد فعال نباشه. با پارامترهای u و p میشه نام و کلمه عبور رو به سرور ارسال کرد.

برای تغییر رزولوشن از پارامتر ‎-g استفاده می‌کنیم.

با پارامتر ‎-r یک ابزار رو در سیستم کلاینت به سرور تغیییر مسیر می‌دیم. و در نتیجه اون ابزار (کلیپ برد هارد و …) توی سرور هم دیده می‌شه و قابل استفاده است.

اشتراک کلیپ‌برد کلاینت با سرور :

اشتراک دایرکتوری ‎/home در سرور ویندوز.

برای فشرده سازی ارتباط از پارامتر ‎-z استفاده می‌کنیم.

از پارامتر ‎-P (حرف پی بزرگ) برای کش کردن عکس‌های bitmap استفاده می‌شه. استفاده از این پارامتر پهنای باند مصرفی رو به میزان زیادی کاهش می‌ده.

پارامتر ‎-m رویدادهای حرکت موس رو به سرور ارسال نمی‌کنه در نتیجه استفاده از این آپشن پهنای باند مصرفی رو کاهش می‌ده و سرعت رو افزایش می‌ده.

پارامتر ‎ -a عمق رنگ رو مشخص می‌کنه. هر چه عمق رنگ رو کمتر انتخاب کنید سرعت ارتباط زیادتر و کیفیت تصویر کمتر میشه.

پارامتر ‎ -f پنجره رو به صورت full screen نمایش می‌ده. برای خروج از حالت تمام صفحه دکمه‌های alt + ctrl + enter رو باید بزنید.

این نوشته در کامپیوتر, لینوکس, نرم افزار آزاد, نرم‌افزار آزاد ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 پاسخ به rdesktop

  1. چالیست می‌گوید:

    ابزار خوبیه
    ممنون از پست خوبت

  2. بهنام می‌گوید:

    از rdesktop استفاده می‌کردم، ممنون بابت معرفی بعضی optionهای واقعا بدردبخور 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *